DMOZ - World: Česky: Internetové obchody

Help with Search
World Česky Internetové obchody 810 Tato kategorie slouží zejména pro umísťování odkazů na Internetové obchody. V tématických kategoriích určených pro odkazy na internetové obchody platí následující pravidla (tato pravidla neplatí v podkategoriích Adresáře, Elektronické aukce a Inzerce, neboť se do těchto podkategorií nevkládají odkazy na internetové obchody jako takové).

Co je internetový obchod?
Internetový obchod je www stránka, na které se nabízí k prodeji zboží či služby a to tak, že je lze objednat z domova. Aby se stránky daly považovat za internetový obchod musí obsahovat

názvy a důležité parametry nabízeného zboží či služeb

ceny zboží nebo služeb, z nichž jednoznačně vyplývá, zda jsou uvedeny včetně všech daní a poplatků, mají-li k nim být připočítávány

aplikaci pro objednání nebo informace jak lze zboží či služby objednat z domova

Stránky, které toto nesplňují, nepovažujeme za internetové obchody a nebudou v této kategorii zařazeny - lze je však zařadit v jiné méně náročné tématické kategorii (pokud splní podmínky příslušné kategorie).

Co musí internetový obchod splňovat, aby mohl být zařazen?
Nezařazujeme všechny internetové obchody, ale snažíme se vybírat kvalitní a dobré obchody. Obchody posuzujeme podle jejich stránek.

Zařazen může být jen obchod, který:

je řádně identifikován, zejména poštovní adresou a obchodními údaji (uživatel musí jasně vědět u jakého subjektu nakupuje)

obsahuje seznam zboží či služeb, které nabízí, včetně jejich základních parametrů

obsahuje ceny zboží či služeb včetně všech poplatků a daní (nesmí se pokoušet skrývat jakékoliv poplatky)

obsahuje informace o způsobu platby, dodání zboží či služeb, záruce a možnostech reklamace

obsahuje informace jak lze zboží objednat či aplikaci pro objednání (formulář apod.)

respektuje zájmy spotřebitele a nijak nesnižuje jeho práva které v jeho zemi standardně má
Upřesnění výše uvedených podmínek pro obchody, které dodávají do České republiky:
V této kategorii mohou být zařazeny jakékoliv obchody, které splní výše uvedené podmínky a mají k dispozici stránky v českém jazyce. Předpokládáme, že většina obchodů bude své služby nabízet v České republice a pro ně zde uvádíme podrobnější podmínky, které musí obchod splnit, aby respektoval zájmy spotřebitele v České republice a nijak nesnižoval jeho práva.

Následující pravidla tedy platí jen pro obchody, které nabízí své služby v rámci ČR a pokud se v nich mluví o zákonech, pak jsou vždy myšleny zákony české (pokud existuje obchod s českými stránkami, který nabízí své služby jen v zahraničí, pak pro něj platí jen výše uvedené podmínky a podmínka o respektování zájmů spotřebitele se pak může konfrontovat s právními podmínkami v dané zemi):

Obchod musí splňovat zákonné podmínky a nesmí zákonu odporovat! Zejména musí být na stránce obchodu snadno dohledatelné tyto údaje:

Kontaktní a identifikační údaje:

obchodní firma nebo jména a příjmení

sídlo právnické osoby či bydliště fyzické osoby

identifikační číslo IČ

informace o možných způsobech platby

náklady na dodání (měly by být na stránce konkrétně uvedeny, pouhý odkaz na ceník jiných společností vidíme neradi) a způsoby dodání či plnění (dodací podmínky)

informace o tom jak a kde zboží či služby reklamovat

informace o možnosti odstoupení od smlouvy uzavírané pomocí prostředků komunikace na dálku (nevztahuje se na případy uvedené v zákoně) - zdůrazňujeme, že dodavatel nesmí klást v tomto směru žádné podmínky nad rámec občanského zákoníku! Zákazník má právo v případě uzavření smlouvy pomocí prostředků komunikace na dálku zboží rozbalit (kromě případů uvedených v zákoně) a odzkoušet jej (stejně jako má možnost odzkoušet si zboží v kamenné prodejně) a podmínky ho v tomto nesmí nijak omezovat. Rovněž nesmí dodavatel požadovat žádné poplatky za odstoupení od smlouvy dle zákona - smí si pouze odečíst prokazatelně vynaložené náklady, které vynaložil na odeslání zboží spotřebiteli. V praxi obchod nesmí například vyžadovat vrácení neporušeného zboží, vrácení zboží v neporušeném obalu, vrácení zboží bez známek používání atd. (samozřejmě vyjma případů, které uvádí zákon). Na druhou stranu může mít obchod v podmínkách, že nevrátí peníze za poškozené zboží, přičemž poškození vzniklo vinou zákazníka (ne však poškození na něž měla vliv vada výrobku)!

Doplňující informace (zákon je nevyžaduje, ale my ano):

reklamační řád - není sice ze zákona vyžadován, avšak vycházíme z toho, že dobré obchody nic netají a zveřejní ho

Obchod také nesmí mít takové podmínky, tak aby zákazníka stavěl do nevýhodné pozice vůči tomu jaká práva mu dává občanský zákoník - například nutit spotřebitele podřídit se ve smluvním vztahu obchodnímu zákoníku.

Obchod by měl mít jednoznačné podmínky tak, aby pokud možno nepřipouštěly různé varianty jejich výkladu. Rovněž by měly na stránce být snadno dohledatelné všechny dokumenty, na které se odkazuje (např. ceník dopravy).

Obchod, který tyto podmínky nesplňuje, by neměl být v sekci internetových obchodů vůbec zařazen.

Editor může ve specifických případech rozhodnout o zařazení obchodu, který nevyhovuje tímto podmínkám - například u hygienického zboží lze akceptovat i obchod, který neakceptuje odstoupení od smlouvy, když je výrobek použit. I když je možné, že to odporuje zákonu, je možné akceptovat například podmínku, že nelze vrátit použitý zubní kartáček atd.


O zařazení příslušného obchodu rozhoduje editor dle zdravého rozumu, tak aby zařazený obchod byl přínosem pro uživatele a uživatel o něm na základě jeho obsahu nemusel pochybovat.

kategorie 30

Adresáře 19 Elektronic­ké aukce 5 Inzerce 141 Nákupní centra 33
Antikvity a sběratelst­ví 8 Dárkové zboží 10 Domácí zvířata 26 Dům a zahrada 24 Elektronik­a 8 Fotografie 9 Hračky a hry 83 Hudba 11 Kancelářsk­é potřeby 16 Klenoty 10 Květiny 16 Nářadí 9 Oděvy 10 Počítače 3 Potraviny 38 Pro děti 12 Publikace 47 Ruční tvorba 17 Specifické skupiny 4 Sporty 103 Tabákové výrobky a potřeby 8 Volný čas 51 Vozidla 41 Zábava 6 Zdraví 45
Spotřebitelské informace 28

Další informace: 1

World Česky Obchod a služby 3,173

Tato kategorie v jiných jazycích: 77

Afrikaans 4 Azərbaycanca 2 Bahasa Indonesia 166 Bahasa Melayu 4 Bosanski 3 Brezhoneg 2 Català 165 Cymraeg 0 Dansk 1,851 Deutsch 13,498 Eesti 3 English 60,896 Español 638 Esperanto 7 Français 2,601 Furlan 1 Føroyskt 1 Gaeilge 5 Galego 30 Gàidhlig 0 Hrvatski 31 Interlingua 2 Íslenska 25 Italiano 2,963 Latviešu 44 Lietuvių 155 Lingua_Latina 0 Lëtzebuergesch 0 Magyar 630 Nederlands 3,160 Nordfriisk 1 Norsk 491 O'zbekcha 1 Polski 2,146 Português 89 Punjabi_Gurmukhi 0 Română 862 Rumantsch 0 Sardu 1 Seeltersk 0 Slovensko 54 Slovensky 969 Srpski 87 Suomi 429 Svenska 920 Tagalog 0 Taiwanese 0 Tatarça 2 Telugu 4 Tiếng_Việt 8 Türkmençe 1 Türkçe 1,467 Uyghurche 0 Ελληνική 507 Башҡортса 0 Беларуская 4 Български 265 Ирон 0 Кыргызча 0 Македонски 8 Русский 2,629 Українська 191 Қазақша 0 Հայերեն 40 עברית 180 اردو 1 العربية 48 فارسی 56 हिन्दी 3 বাংলা 0 ગુજરાતી 1 සිංහල 0 ไทย 532 日本語 4,976 简体中文 389 繁體中文 84 한국어 155
Poslední změna: únor 23, 2017 at 6:24:07 UTC
Internetové obchody Společnost Sporty All Languages Kultura Obchod a služby Počítače Hry Zdraví Domov Zpravodajství Volný čas Reference Státy a regiony Věda

Help build the largest human-edited directory on the web. Suggest a Site - Open Directory Project - Become an Editor