Informacje o Open Directory Project

DMOZ

Open Directory Project

Katalog

Informacje o ODP

Zostań redaktorem

Kontrakt społeczny

Dane ODP - RDF

Zgłoszenie strony

Porady dla redaktorów

Zasoby dla redaktorów

W innych językach

عربيّة - arabski

Aragonés - aragoński

Català - kataloński

česky - czeski

Dansk - duński

Deutsch - niemiecki

English - angielski

Español - hiszpański

Français - francuski

Galego - galicyjski

עברית - hebrajski

Italiano - włoski

日本語 - japoński

한국어 - koreański

Latvian - łotewski

Lietuvių - litewski

Nederlands - holenderski

Português - portugalski

Română - rumuński

Türkçe - turecki

اردو -

簡體中文 - chiński uproszczony

Informacje o Open Directory Project

Otwarty Katalog (The Open Directory Project, ODP) jest największym i najpełniejszym katalogiem stron internetowych, stworzonym i zarządzanym przez redaktorów-ochotników.

Republika sieciowa

Globalna sieć internetowa rozrasta się w zdumiewająco szybkim tempie. Automatycznym narzędziom przeszukującym Sieć coraz trudniej jest wynajdywać wartościowe strony. Nieliczny, opłacany personel redakcyjny katalogów komercyjnych nie jest w stanie podołać dużej ilości zgłoszeń - cierpi na tym zarówno jakość, jak i wszechstronność tych katalogów. Odnośniki tracą aktualność, a katalogi te nie mogą dotrzymać kroku rozwojowi Internetu.

Zamiast walki z eksplozją Internetu, Otwarty Katalog daje możliwość jego samoorganizacji. Wraz ze wzrostem wielkości Internetu, wzrasta również liczba jego obywateli. Każdy z nich może porządkować małą część Sieci i ofiarować ją pozostałym internautów, odrzucając śmieci i pozostawiając tylko wartościową treść.

Ostateczny katalog Sieci

Otwarty Katalog jest jednym z najważniejszych projektów wspieranych przez współpracujących ze sobą redaktorów w XX wieku. Tak jak Oxford English Dictionary stał się rozstrzygającym słownikiem języka angielskiego powstałym dzięki wysiłkom ochotników, tak Otwarty Katalog idzie w kierunku utworzenia "ostatecznego" katalogu stron internetowych.

Otwarty Katalog powstał w duchu Open Source i jest w tej chwili jedynym tak obszernym i jednocześnie całkowicie darmowym katalogiem stron. Nie ma, ani też nigdy nie będzie, opłat związanych z wprowadzeniem stron do Katalogu i/lub z używaniem jego danych. Zasoby Otwartego Katalogu są dostępne za darmo dla każdego, kto zgadza się używać je zgodnie z licencją.

Mózg internetowy

Otwarty Katalog jest najobszerniejszą bazą danych zawartości Sieci klasyfikowaną przez ludzi. Jego reprezentacja w postaci grupy internautów-redaktorów tworzy zbiorowy umysł odkrywający przed innymi zasoby Sieci. Na Otwartym Katalogu opierają się katalogi największych i najpopularniejszych wyszukiwarek sieciowych oraz portali, włączając w to Netscape Search, AOL Search, Google, Lycos, HotBot, DirectHit i setki innych.

Wszystko zależy od Ciebie

Tak jak w każdej społeczności, otrzymujesz to co dajesz innym. Otwarty Katalog każdemu stwarza możliwość wniesienia swojego wkładu.

Możesz się łatwo zapisać: wybierz temat, o którym coś wiesz i zapisz się w odpowiedniej kategorii. Redagowanie kategorii jest bardzo proste. Posiadamy obszerny zestaw narzędzi służących do szybkiego wprowadzania, usuwania i aktualizacji odnośników. Dzięki poświęceniu przez Ciebie choćby niewielkiej ilości czasu, możesz pomóc uczynić Sieć lepszym miejscem i jednocześnie stać się ekspertem w wybranej przez Ciebie dziedzinie.

Przyłącz się do Open Directory Project

    Wybierz kategorię, którą chciałbyś się opiekować.

    Kliknij tam na odnośnik Zostań redaktorem umieszczony na górze.

Zauważ, że niektóre kategorie nie mają odnośnika Zostań redaktorem; wówczas musisz znaleźć bardziej zawężoną kategorię, którą się interesujesz i tam złożyć wniosek. Gdy zostaniesz redaktorem i nabędziesz trochę doświadczenia, będziesz mógł ubiegać się o kategorie bardziej ogólne.

Informacje uzupełniające

Ogólne FAQ - Potrzebujesz więcej informacji? Zobacz niektóre najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

Strony używające danych ODP - Kategoria, w której zebrane są strony, wyszukiwarki, portale itp. używające zrzutu RDF ODP.

Jak odsyłać do Otwartego Katalogu - Wesprzyj ODP poprzez odnośnik ze swojej strony internetowej.

Pobieranie danych ODP - Umieść Otwarty Katalog na swojej stronie. Za darmo i dla każdego.

Licencja darmowego użytkowania - Licencja używania danych ODP.

Nagrody - Nasz projekt zdobył wiele nagród.

Ostatnie zmiany: Fri Jan 04 19:53 EST 2013
Copyright © 2016 AOL Inc. (Terms of Use - License)

Help build the largest human-edited directory on the web. Suggest a Site - Open Directory Project - Become an Editor